Úvodní stránka   Ze školek   MŠ Pastelka

MŠ Pastelka

MŠ Santiniho – Poznáváme řemesla

Tak se jmenoval hudebně vzdělávací pořad pro mateřské školy, který pro nás připravili na čvtrtek 7.2.2019 učitelé ZUŠ Mgr. et Bc. Miroslava Smékalová a Mgr. Leoš Drahotský. Na krásné hudební prožitky jsme pozvali i kamarády z dětské skupiny Hvězdička ze Žďáru nad Sázavou s paní učitelkou Danou Trávníčkovou. V průběhu představení děti postupně poznávaly různá řemesla, seznámily se s prací řemeslníků i jejich písněmi, které si při práci prozpěvovali. Zajímavostí bylo, že každá píseň byla doprovázena naprosto profesionálně na jiný hudební nástroj. Zazněly flétny, trubka, klarinet, ale i cimbál, suzafon, melafon, pastýřská píšťala z Betléma, či dudy složené z několika částí. Děti prožívaly krásnou hudbu, zpívaly lidové písně, některé i pohybově ztvárnily. Krásné písně zazpívané těmito hudebníky potěšily nejen děti, ale i dospělé. Oceňujeme velkou profesionalitu obou učitelů a promyšlenost celého pořadu. Děkujeme za připomenutí lidové tvorby, ke které se vrátíme v době očekávání Masopustu.

 


MŠ Santiniho – Zimní radovánky a sportování v Pastelce

Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr.
Copak je to, co je to? Copak je to, co je to?
BÍLÝ SNÍH

 Bílý pán v kloboučku, místo nosu mrkvičku.
Kdopak je to, kdo je to? Kdopak je to, kdo je to?
SNĚHULÁK

V úterý 29.1.2019 jsme se sešli odpoledne s rodiči a dětmi na zámecké zahradě. Byla krásně zasněžená a přímo vybízela ke sportovním i sněhovým hrátkám. Sněhová nadílka za poslední dny umožnila vytvořit okruh pro zdatné lyžaře. Velký prostor využily také děti na bobech a saních. Sluníčko na chvíli nasvítilo i zářivé sněhové krystaly a tak děti i rodiče prožili krásné odpoledne při sportovních aktivitách. Medaile, diplom a malá sladkost byla odměnou nadšeným sportovcům. Nejvíce se však těšili na párek v rohlíku, který na takovéto akci rozhodně nesmí chybět 🙂 Děkujeme společnosti Maso Žďársko s.r.o. Domů odcházeli všichni s únavou, ale i s nadšením.

 


MŠ Santiniho – Grónská zem v Pastelce

Třída MOTÝLKŮ se zase od 14.1.2019 proměnila v Grónskou zemi. Hledali jsme ji v atlasech, mapách i na glóbusu a přemýšleli jsme, jakým dopravním prostředkem bychom se do Grónska dopravili a co bychom si sbalili na takovou dalekou cestu. K nahlédnutí do Grónska jsme využili také interaktivní televizi. Naší znělkou po celý týden byla píseň Gronská zem od Jaromíra Nohavici, kterou si děti hned oblíbily. Vyprávěli jsme si také, které živočichy můžeme v Grónsku vidět. Většina dětí pak přinesla z domova své oblíbené plyšáky – lední medvědy, soby, psy, tučňáky a společně jsme vytvořili výstavku. Děti stavěly iglú z různých kostek, vyzkoušely si různé výtvarné techniky, hrály společenskou hru TUČŇÁCI a vyzkoušely si také ulovit ryby jako eskymáci. A když nám v pátek na pár hodin vypnuli elektriku, vyprávěli jsme si o polární noci a s využitím baterek či čelovek si děti vyzkoušely, jak se leze do iglú.

Počasí v totmo týdnu doplňovalo zcela naše téma a tak jsme se vždy pečlivě oblékli jako eskymáci a plně využili tuto zimní krásu. Vyrazili jsme na cestu po stopách medvěda. Jsme rádi, že jsme mohli na vlastní oči pozorovat sníh a vnímat sílu mrazu a nemuseli jsme kvůli tomu letět až do Grónska. Děkujeme paní ZIMO 🙂

 


MŠ Santiniho – O ztracené rukavičce

V týdnu od 14.1.2019 navštívila třídu Berušek paní Zima. Všichni se s radostí zapojili do vyprávění o zimním počasí, které právě prožíváme. Učili se zimní říkadla, zpívali a pracovali s obrázky. Vzpomínali i na ptáčky, kterým bohatá sněhová peřina přikryla potravu. Sbírali zrníčka pro ptáčky a třídili je podle barev. A nechyběla ani dramatizace pohádky O ztracené rukavičce 🙂 a výroba rukavičky z papíru.

 


MŠ Santiniho – Chumelí se, chumelí!

V týdnu od 7.1. do 11.1.2019 chumelilo jak venku, tak v naší školce 🙂
Děti si užívaly zimní radovánky ve třídě při hrách s oblékáním, při cvičení s papírem – mačkání, vytrhávání, vytvářely sněhové cestičky – rozlišovaly dlouhou a krátkou
a procvičily si pravolevou orientaci.

Třídily koule podle velikostí, spolupracovaly při stavění sněhuláků,
zpívaly a malovaly obrázky. Přinesly si také sněhovou kouli do třídy,
kde ji nechaly rozpustit ve sklenici a pozorovaly, kolik nečistot se ve vodě nachází.

Na školní zahradě si v opravdickém sněhu hrály na lavináře horské služby,
kteří pomocí špejle hledali zvířátko zavalené sněhovou lavinou.

 


MŠ Santiniho – My tři králové jdeme k vám …

Kdo to na Tři krále zvoní?
Samozřejmě jsou to oni!
První, druhý, třetí král,
vítáme vás, pojďte dál!

Tři králové se dnes připravili i v naší MŠ a společně jsme se s dětmi ze třídy Motýlek vydali zazpívat a popřát našim sousedům, zaměstnancům Zámku Kinských a dětem i učitelkám ZŠ Zámek. Děti si vykoledovaly krásné omalovánky a sladkosti, za které ještě jednou děkujeme.

K+M+B 2019
Kristus žehnej tomuto domu

 


MŠ Santiniho – Sněhové stavby

O vánočních prázdninách si děti sníh neužily a tak si to teď vynahrazují ve školce. Kluci už postavili první tunel a děvčata si vyrobila sedačku. Doufáme, že nám sníh vydrží a těšíme se na další zajímavé stavby 🙂

 


MŠ Santiniho – Připravte si krmítka, začínáme!

O prvním lednovém víkendu roku 2019 spouští Česká společnost ornitologická zbrusu nový program Ptačí krmítka. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zapojit se do něj může úplně každý bez předchozích zkušeností. Není to vůbec těžké a ještě se u toho pobavíte, aniž byste opustili teplo svého domova!

S dětmi v Pastelce jsme si dnes o tomto programu vyprávěli.

Jelikož se jedná o program víkendový, dostaly děti domů krásně zpracované materiály a věříme, že společně s rodiči prožijí radost při pozorování a počítání ptáčků na krmítkách.

Zapojit se můžete i vy 🙂 Vše potřebné najdete na

www.krmitka.birdlife.cz

Děkujeme paní Kmentové za dodání zajímavých materiálů o ptáčcích a krásného krmítka od společnosti Plastia. Ve školce budeme na ptáčky myslet po celou zimu.


MŠ Santiniho – Novoroční přání

Tenoučkým stehem dechu začnem dny protkávat.
Zas rok se s rokem sešel, propána to to letí.
Zas budeme se míjet, hledat a potkávat,
na cestách nadějí a dobrých předsevzetí.

 


MŠ Santiniho – “Hej Vánoce, dlouhý noce…..”

Tak s touto vánoční koledou vyšly v pátek 21.12.2018 děti ze třídy MOTÝLEK potěšit a pozdravit sousedy, zaměstnance cukrárny U tří hvězd a došly až na Zámek. Zde děti zazpívaly nejen zaměstnancům, ale i přímo panu hraběti Kinskému. Všem jsme popřáli krásné Vánoce, rozdali přáníčka a děti zase dostaly malé sladké dárečky, za které ještě jednou děkujeme.