Úvodní stránka   Ze školek

Ze školek

MŠ Sluníčko – Berušky a Motýlci v muzeu

Ve středu 17.4. se děti z Berušky a Motýlka vydaly do Regionálního muzea, aby se dozvěděly spoustu zajímavých informací o Velikonocích. Paní průvodkyně jim velice poutavě vyprávěla o zvycích, které se dodržovaly před a během velikonočních svátků. Děti mohly vidět slavnostní velikonoční stůl s tradičními pokrmy, divily se, jak se dříve lidé o Velikonocích bavili a předvedly, že i ony by uměly zacházet s řehtačkou.

Děkujeme zaměstnancům muzea za to, že i tak malým dětem dokáží vhodnou formou předávat znalosti o našich kulturních tradicích.

Přečíst celé →


MŠ Vančurova – Dopravní hřiště

Děti ze třídy “Koťátko” a “Medvidek” procvičovaly v pátek  své dovednosti a znalosti v bezpečném chování v dopravním provozu za účasti strážníka a preventistů z MĚSTSKÉ POLICIE.

 


MŠ Vančurova – “Jsme nad Sázavou”

Děti ze 2. třídy “Medvídek” se zúčastnily výtvarné soutěže “Jsme nad Sázavou”. Soutěž vyhlásila iniciativa žijeme Žďárem ve spolupráci s městskými architekty, pod záštitou starosty města M. Mrkosem.

 


MŠ Vančurova – dopoledne s babičkou

Již podruhé přivítaly děti z “Ježečka” babičku Filípka, a to ve středu, 10.4.2019. Opět děti zaujala vyprávěním klasické pohádky, tentokrát “O Červené Karkulce”. Společně si prohlédli obrázky k pohádce a popovídali si o správném chování v lese. Samozřejmě nechybělo oblíbené “vyrábění” – tentokrát “košíček pro Karkulku”. Děti vystřihovaly obrázky potravin, nalepovaly je do “košíčku”, který pak ozdobily

kytičkami.Znovu děti prožily příjemné a radostné chvíle s babičkou.

Moc děkují děti a p.učitelky z “Ježečka”.

 


MŠ Brodská -V pekařství

Pekař peče housky, uždibuje kousky, pekařka mu pomáhá, uždibují oba dva……..

Neviděli jsme uždibovat kousky, ale pekaře, který se nezastaví a práce mu jde od ruky. Majitel řečické pekárny pan Částka dětem trpělivě vysvětlil celý proces výroby pečiva. Víme, proč pekař chodí v bílém, z čeho se dělá těsto. Sledovali jsme, jak si speciální stroj dokáže poradit s jeho dávkováním a tvarováním. Pletení houstiček není žádná legrace, na tvarování rohlíků na plech musí být také cvik. Děti viděly posypávání rohlíků solí s mákem, kmínem a pak si na nich, ještě teplých, pochutnaly. Poctivé ruční zpracovávání jednotlivých dávek těsta na chleba, dávání do ošatek vysypaných moukou, kynutí, sázení do pece i vyndávání krásných voňavých bochníčků – prostě byl to velký zážitek! Mohli jsme nahlédnout i do studené kuchyně, kde se připravují chlebíčky a sladká vůně se linula z přípravny dobrot( dortů, zákusků, cukroví), nakoukli jsme na ty,,zázraky“ do velkých chladniček. Moc děkujeme panu Částkovi za milé přijetí a za předvedení svojí profese         a paní Buchtové za zprostředkování této přínosné exkurze.

Přečíst celé →


MŠ Brodská-Krásné svátky

 KRÁSNÉ VELIKONOCE, BAREVNÁ VAJÍČKA,                   JARO JAKO MALOVANÉ A HODNĚ SLUNÍČKA             PŘEJÍ DĚTI A PRACOVNICE MŠ.


MŠ Okružní – Velká noc

Děti ze třídy Myška si prohlédly velikonoční výstavu v muzeu na Tvrzi a už vědí, že zítra na Škaredou středu se na sebe vůbec nebudeme škaredit a mračit. Ještě se dozvěděly o dalších velikonočních tradicích, ale také toho už hodně věděly. Paní průvodkyně je za to pochválila.


MŠ Okružní – Jsme malí, ale šikovní

Děti ze třídy Krteček si povídaly o zvířatech, prohlížely si knihy a pak na vycházce uviděly poníky. Hrály si také na kuřátka a stavěly jim ohradu a domečky. Dostaly od kamaráda ovoce a slupky hodily do kompostéru na školní zahradě.


MŠ Santiniho – Hurá do školy!

Na začátku dubna jsme navštívili s předškoláky naše kamarády z 1.třídy zámecké školy. Školáci nám ukázali, co všechno už se naučili. Počítali, četli, povídali nám o jaru a o jarních kytičkách a zahráli nám pohádku. Pozvali naše předškoláky do lavic a společně plnili úkol – skládání obrázku.
Školáci byli moc šikovní a našim předškolákům se ve škole moc líbilo.

“Moudrá sova všechno ví, ráda vám vždy poradí!”

Na cestu k zápisu jsme minulý týden předškolákům připravili malé dárečky – sovičky
a popřáli jsme jim hodně štěstí, ať se jim vše vydaří.


MŠ Santiniho – Návštěva mistra truhláře v MŠ

V pátek 5.4.2019 zavítal do naší mateřské školy mistr truhlář pan Jaroslav Jan Mareček s výchovně vzdělávacím programem pro děti předškolního věku. Působivě vyprávěl, jak vzniká les, jak strom roste i jak se zpracovává. Děti poznávaly stromy a jejich plody. Zjistily, co se ze kterého dřeva vyrábí a na co je nejvhodnější. Pozornost dětí vzbudila velká sekera přes 150 let stará, kterou používal při své práci děda pana Marečka, ale i dláta potřebná k práci truhláře. Prokládání legend o dřevu a tajemných Keltech, bylo milým zpestřením programu. Děti se postupně seznámily s prací bednáře, kováře, dřevaře, tesaře, truhláře a o jejich řemeslném umění předávaném z generace na generaci. Skládaly části dřev do různých tvarů, vzájemně si pomáhaly a radily se, jak poskládat stejné druhy dřeva k sobě. Každé dítě bylo obdarováno dřevěným přívěskem vyrobeným panem truhlářem. Panu Marečkovi velmi děkujeme za krásné vyprávění o práci se dřevem a za předání mnoha poznatků i zajímavých prožitků dětem.