Úvodní stránka   Ze školek   MŠ Vysočánek   MŠ Vysočánek Tvoříme pro radost

MŠ Vysočánek Tvoříme pro radost

Ahoj, všichni malí i velcí.

Tvoříme po radost

Hlásíme se z “domácí školičky”.

O co dneska půjde?

 

Ke zdraví neodmyslitelně patří i dostatek spánku a odpočinku. Odpočívat můžeme i aktivně, kdy nám fyzická aktivita vyrovná aktivitu duševní. Dočerpáme tak sílu a chuť do dalších aktivit.

 

Do školky já chodím rád, mohu si tu s dětmi hrát.

U stolku se nasvačíme, potom venku skotačíme.

Najíme se a jdeme spát, každý je tu kamarád.

 

Ve školce je také systematická činnost prostřídaná aktivním odpočinkem.

Hrou ve třídě nebo pobytem venku využitým k jízdě na koloběžkách, kolech nebo odrážedlech. Také k houpání a prolézání, ke společným honičkám a budování z písku, k tematickým hrám ve skupinkách, ke hře s nádobím v domečcích a sportování v doprovodu sportovního náčiní. Tabule na zahradě využíváme ke kreslení křídami, zvonkohru k vnímání zvuků a jejich odlišností a mnoho dalšího.

Už se těšíme, až se do toho všeho zase společně pustíme a budeme zase zažívat rozmanitost naší zahrady.

 • Přečtěte si společně písničku.
 • Doplňte rýmy na konci veršů.
 • Vzpomeňte na jména svých kamarádů ze školky.
 • Říkejte, co na školní zahradě rády děláte.
 • Povězte mamince, co kde na zahradě je.
 • Říkejte, co na zahradě roste.
 • Kde jezdíte na odrážedle?
 • kde máme všechno náčiní uloženo?

 

Na zahradě můžeme najít spoustu kamínků, z kterých by se dal vytvořit krásný obrázek. Podívej.

 

Budeme potřebovat

oblé kamínky, větvičky, temperové barvy, tenké štětečky, lepidlo, pevnou podložku, popřípadě rámeček (starší z obrazu, nebo slepíme tyčky), podložku na oschnutí kamínků

Postup

Kamínky natřeme barvou podle vlastní volby, můžeme jej i libovolně nazdobit. Nemusíme natírat ze spodní strany. Kamínky necháme zaschnout. Poté rozmístíme na podložku, doplníme zobáčky a další větvičky do obrázku. Obrázek připojíme k rámečku a necháme zaschnout.

Jak málo stačí ke krásnému jednoduchému obrázku – jarnímu dárku.

Na zahradě vídáme i hnízda ptáčků v korunách stromů, někdy jsou i hnízda spadená na zemi. Vždy je vraťte do vyšších pater stromů, ptáci se do nich snad vrátí.

Pojďme si jedno takové hnízdo vytvořit z provazů

Loni jsme daná hnízda tvořili a

potřebovali jsme

provaz motouz přírodní (v zahradnických  potřebách), nůžky, lepidlo tekuté Herkules, nafukovací balonek, podložka pří lepení, štětec

Postup

Po nafouknutí balonku jsme nastříhanými delšími kusy provazu omotávali balonek a štětcem na provaz nanášeli lepidlo.  Nechali jsme balonek do druhého dne oschnout na teplejším místě. Druhý den jsme balonek praskli a v hnízdě jsme prostříhali otvor. Do hnízda se dá vložit látka, výstelka nebo nic. Neměla by tam ale chybět ptáčata, kterých se teď rodí mnoho. Ta se dají jenom namalovat, vytvořit ze samoschnoucí keramické hmoty, z modelíny, kamínků…..

Tak ať se jim tam dobře daří!

 

 

Pojďme si dát zdravý oběd a šupky do hajan.

Kuřecí placičky se sýrem

Potřebujeme

4 kuřecí steaky (=stehenní řízky, jde to i s prsíček, ale stehno je šťavnatější), 2 velká vejce, lístky bazalky, půl citronu, sůl, oblíbené koření, 100 g oblíbeného tvrdého sýra (třeba cheddar), lžička bramborového škrobu + cokoliv co máte rádi – třeba jarní cibulka, česnek, pórek, žampiony, niva, slanina… (lze obměňovat různými surovinami)

Postup

Kuřecí stehenní řízky nakrájíme na malé kostičky, lehce osolíme, pokapeme citronem a v misce smícháme s vajíčky, natrhanými lístky bazalky, nakrájeným sýrem na kostičky, oblíbené koření a taky lžičku bramborového škrobu. Všechno smícháme a na pečící papír na plechu lžící tvoříme placičky (toto vyjde tak na 11 kusů, na 2 plechy). Pečeme na 175°, cca 20 minut, dozlatova, do propečena, ale nesušte to tam příliš dlouho. Podáváme s oblíbenou bramborovou přílohou či zeleninou nebo salátem. Můžete přidat i oblíbený dip.

 

Polévka z pečené mrkve a paprik

Potřebujeme

3 červené papriky, 600 g mrkve, 1 cibuli, olivový olej, sůl a čerstvě namletý pepř, balzamikový krém, zelené bylinky dle chuti (bazalka, petržel, koriandr, oregano), chilli, zeleninový vývar, krátce orestovaná cukrová kukuřice k podávání

Postup

 1. Troubu rozpálíme na 220 stupňů. Papriky a cibuli rozkrojíme na půlky, mrkev nakrájíme na špalíky. Pokapeme olivovým olejem a pečeme cca 35 minut.
 2. Z paprik sundáme slupku, odstraníme jádřinec a stopku. Spolu s mrkví a cibulí dáme papriky do hrnce a zalijeme vývarem tak, aby zelenina byla akorát ponořená. Osolíme, opepříme, přidáme bylinky a dle chuti chilli. Krátce provaříme.
 3. Rozmixujeme na hladký krém a doředíme vývarem do ideální konzistence. Chuť doladíme balsamikovým krémem a čerstvou bazalkou. Jednotlivé porce doplníme o krátce orestovanou kukuřici.

 

A něco zdravého k zapití.

Domácí pomerančový džus

Domácí pomerančový džus

Domácí pomerančový džus

5 pomerančů,3 oloupat a 2 nechat i s kůrou – pokud není chemicky ošetřena,
1 oloupaný citron, 300 g mrkve, 5 litrů vody,1 – 2 lžíce kyseliny citronové,
Cca ½ kg cukru – dle chuti

Domácí pomerančový džus 2

Domácí pomerančový džus 2

V jednom litru uvaříme nakrájené ovoce i mrkev (asi hodinu). Poté rozmixujeme, přidáme cukr, zbytek vody, kys. citronovou a převaříme. Necháme vychladit a přecedíme do lahví. Uchováváme v chladu.

Tak dobrou chuť. 
Po chutném obědě dobrý odpočinek.
Povíme si spolu hezky
láry, fáry, třesky plesky.
Povíme si halabala,
že už je čas, abys spala.
Až se vyspíš do růžova,
povíme si všechno znova.
Povězte si k usínání třeba pohádku, jak se mraveneček polámal, ale jak byl uzdraven a rád zase vyskočil z postele a šel za kamarády.
(přiložena je písnička, ale stačí přečíst, děti se ji mohou naučit, není obtížná)
Hezky se vyspěte a zítra si budeme povídat o hygieně a denním rytmu.
Hezké slunné dny všem
s pozdravem paní učitelky