Úvodní stránka   Ze školek   MŠ Vláček

MŠ Vláček

MŠ Haškova – Bruslení


MŠ Haškova – O Koblížkovi

Jak děti ze Žirafky hrají divadlo


MŠ Haškova – Večerníčky

Tak zněl název malého koncertu v MŠ, který se uskutečnil v pondělí 12. února 2018 pod vedením M. Smékalové a L. Drahotského, učitelů ze ZUŠ ve Žďáře nad Sázavou. Hudební představení plné písniček a melodií z nejznámějších Večerníčků potěšilo nejen dětské diváky. Děti poznávaly, o jaký Večerníček se jedná a kterým nástrojem byla melodie zahrána. Získaly tak znalosti o jednotlivých hudebních nástrojích, byly seznámeny s jejich původem, ale i způsobem hry. V průběhu koncertu zbylo místo na pohádku Ovčí babičky, ale i na tanec víl. Všechny nás okouzlily dudy, které se skládaly z několika částí, hra na ně byla opravdovým zážitkem. Děti se seznámily se světem hudby, odnesly si nejen nové poznatky, ale i krásné prožitky.


MŠ Haškova – Masopustní karneval

V pátek 9. února 2018 vypadalo „vyučování“ v naší mateřské škole trochu jinak než obvykle. Masopust jsme zakončili zábavným dopoledním programem. Vyzdobené třídy se naplnily zástupy princezen, berušek, kašpárků, ale i kovbojů, pirátů a rytířů. Všichni se těšili na karneval, na kterém se mohli na chvilku stát svou oblíbenou postavou. Masopustní veselí probíhalo nejprve na třídách, potom se průvod masek za zpěvu písní doprovázených na rytmické nástroje vydal za kamarády do jiných tříd. Děti pak prožívaly radostné chvíle při zábavných hrách, soutěžích i disko tancích. Zazpívaly i paní kuchařkám, odměnou jim byly sladké zlatavé koblížky. Celá akce byla velmi zdařilá, děti si prožily krásné radostné dopoledne se svými kamarády.


MŠ Haškova – Hry na sněhu

Čtvrtek 25. ledna 2018 byl dnem sportovních aktivit na mateřské škole. Děti se těšily na odpoledne, kdy si je vyzvednou rodiče a společně půjdou lyžovat a plnit různé úkoly na školní zahradu. Na hry se děti těšily již od pondělí, problémy nám způsobovaly změny počasí, oteplení stále snižovalo sněhovou peřinu. Naštěstí nepřišel déšť, a tak nic nebránilo ke zdolávání lyžařské stopy společně s rodiči i sourozenci. Děti plnily různé úkoly na stanovištích, za které si odnášely malé bodíky. Zavěšeným sněhulákem prolétávaly sněhové koule, zdatnější děti házely do kruhu. Hokejkou dokázaly střílet puk do brány i malé děti. Radostné prožitky zažívaly děti při jízdě z kopce na bobech a talířích. V mrazivém počasí přišel k chuti teplý čaj i občerstvení, které pro všechny připravily paní kuchařky. Radostným sportovním odpolednem bylo naplněno téma týdne „Sportujeme rádi, zima nám nevadí“.

 


MŠ Haškova – Výroba kontejnerů na odpad ve třídě veverka

V průběhu měsíce ledna jsme se v tématu Odpady věnovali hodnocení rozmístění kontejnerů na odpad v celé mateřské škole. Procházeli jsme s dětmi školkou a diskutovali o tom, zda stačí v daném místě pouze jeden kontejner na směsný odpad, zda je kontejnerů dostatek, jestli je rozmístění opravdu účelné,… Společně s dětmi jsme vyhodnotili danou situaci a došli jsme k závěru, že třídění odpadu v prostoru mateřské školy je nedostatečné. V únoru seznámíme s touto skutečností rodiče na schůzce Ekoškolky, do Plánu činností zahrneme požadavek na nákup barevných, dobře označených kontejnerů do celé mateřské školy. Než dojde k zakoupení, rozhodli jsme se s dětmi vyrobit kontejnery do šatny. Nebylo těžké sehnat krabice ze supermarketu. Pak už stačilo domluvit se, jaké kontejnery vytvoříme. Polepování krabic děti opravdu bavilo, na závěr jsme využili k označení jednotlivých kontejnerů obrázky z vláčku Odpaďáčku. Kontejnery se nám opravdu povedly, stačilo je umístit na správné místo v šatně a hlavně do nich odpad správně třídit.


MŠ Haškova – Návštěva v počítačové učebně

Velkým zážitkem pro předškoláky ze tříd Veverka a Žirafa se stala návštěva počítačové učebny 5. základní školy ve Žďáře nad Sázavou. V pondělí 22. ledna 2018 jsme přijali pozvání k podpoře počítačové gramotnosti předškolních dětí hravou formou. Po příchodu se nás ujal pan učitel Mgr. R. Filip, který nás seznámil s prostory počítačové učebny a možnostmi výuky. Po vyzvání se děti s nadšením usadily za počítače se snahou ovládnout několik jednoduchých pravidel. Respektovaly pokyny pana učitele, soustředěně naslouchaly, aby zvládly dané činnosti. Počáteční nejistota pomalu mizela, děti si vybíraly z nabídky různorodých úkolů. Kreslily, vybarvovaly, dotvářely, prožívaly tak nové zážitky, rozvíjely jemnou motoriku, tvořivost a fantazii. Čas určený k zajímavé výuce se naplnil. Děkujeme panu učiteli Mgr. R. Filipovi za snahu i trpělivost, kterou věnoval každému dítěti, za ochotu při získávání základních dovedností při práci s počítačem.

 


MŠ Haškova – Terezka a kouzelné autíčko

Ve středu 10. ledna 2018 se děti ze všech oddělení mateřské školy vydaly do Městského divadla na představení Terezka a kouzelné autíčko. Přijelo s ním Divadlo Tramtarie z Olomouce, které se orientuje především na mladé publikum. Náplní programu pro děti i dospělé je chuť bavit sebe i ostatní. Dvě kamarádky se ztratí na školkovém výletě a musí přemýšlet o tom, kde hledat pomoc, jak se včas vrátit do školky, když jim ujel autobus. Nakonec jim pomůže náhoda, dostanou malé kouzelné autíčko, které se umí zvětšovat. Vyrazí na cestu, během které zažijí nejedno veselé dobrodružství.


MŠ Haškova – Exkurze v prodejně Oseva

V úterý 9. ledna 2018 se děti z Veverky vydaly na školní zahradu zkontrolovat, zda je v krmítku dostatek slunečnice. Ptáčci jsou v zimě závislí na pomoci člověka, i my jsme se rozhodli, že krmítko budou mít stále plné dobrot. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že krmítko je prázdné. Prodejna Osevy je nedaleko školky, proto jsme se vydali na nákup slunečnice a lojových koulí. Paní prodavačka nás mile přivítala, ptala se, co potřebujeme. Děti jí sdělily, jak se starají o ptáčky, jak nám došly zásoby slunečnice, a jak se vydaly na nákup. Koupili jsme slunečnicová semínka i lojové koule. A protože byly děti moc hodné, dostaly možnost seznámit se s věcmi, které se v prodejně prodávají, které využijeme doma i na zahradě. Setkání s paní prodavačkou bylo opravdu milé, vzájemně jsme si popřáli do nového roku vše nejlepší, děti zazpívaly na rozloučenou píseň Štěstí zdraví.


HŠ Haškova – Dopravní výchova s klaunem Tú Tú

V úterý 9. ledna 2018 navštívil naši mateřskou školu klaun s legračním jménem Tú Tú. A legrace s ním byla od prvního okamžiku, kdy za dětmi přijel v podivném autíčku. Ukázal dětem, co všechno jeho autíčko má a k čemu to potřebuje. Postupně seznámil děti se základními dopravními předpisy, s ochrannými prostředky a významem jejich použití. Důležité bylo poučení o bezpečné jízdě. Ukázal nám, jak se někdy chovají chodci na přechodu a co všechno mohou svým nevhodným chováním způsobit. Děti s klaunem spolupracovaly, pomáhaly mu v řešení problémových otázek, aktivně se zapojily do všech činností. Představení bylo pro děti velkým přínosem, získaly nové poznatky i dovednosti.