Úvodní stránka   Ze školek   MŠ Pastelka

MŠ Pastelka

MŠ Santiniho – LISTOHRÁTKY

Vrátilo se krásné babí léto a tak jsme ho s dětmi využili k listohrátkám. Děti zkoušely chytat padající listí, hrály tzv. listovanou, válely v listí sudy a dělaly si z listí postýlky. Na školní zahradě listí hrabaly a vozily je v kotoučcích na hromadu. V přírodě jsme z listí měli velikou radost, ale před školkou nám moc parádu nafoukané listí nedělalo a tak si naše paní školnice Terezka zapůjčila vysavač na listí, aby to před školkou pěkně poklidila. Děti si měly možnost stroj prohlédnout a zjistit, jak se s ním pracuje a jak funguje. Alešek mu dal název „Vysálist“. A když už jsme poklidili hodně listí, jen tak jsme ho nevyhodili, ale vyrobili jsme si kocourka Podzimourka právě z listí a přírodnin z naší zahrádky. Nikolku, Aničku a Lucinku krásné babí léto inspirovalo k vázání kytiček pro maminky. A koukněte sami, pro aranžování květin mají opravdu cit.

 


MŠ Santiniho – Ovocno-zeleninový týden

Minulý týden si děti přinesly z domu různé druhy ovoce a zeleniny, z kterých jsme si udělali ve třídě výstavu. Měli jsme možnost vnímat ovoce i zeleninu všemi smysly. Prohlíželi jsme si je, abychom zjistili jakou mají barvu a tvar a také jsme je zkoušeli poznat pouze pomocí hmatu. Děti se seznámily s písní „Měla babka“ a zatančily si Mazurku. Celý týden nás tématem provázel zajíček „Ušáček“, o kterém se děti naučily novou písničku – „Zdravý zajíček“. Děti tvořily obrázky z kaštanů a pravého ovoce a zeleniny, modelovaly, třídily dýňová semínka podle počtu a vyráběly jablíčka z papíru. Na školní zahradě jsme společně sklidili poslední mrkvičky, zryli záhonek a měli jsme možnost pozorovat i velké žížaly. V pátek si děti samy připravily ochutnávku z vlastního ovoce a zeleniny a měly tak možnost zapojit čich i chuť. Maminka od Barunky dětem přinesla ochutnat zavařenou dýni a červenou řepu a tak měly děti možnost porovnat chuť čerstvé a zavařené zeleniny. Všichni jsme si moc pochutnali a doplnili našemu tělu potřebné vitamíny pro toto roční období. Nezapomněli jsme ani na naše žížalí kamarády a společně jsme je nakrmili slupkami z okurky.

 


MŠ Santiniho – ŽÍŽALÍ SVĚT

Celý minulý týden jsme se s dětmi věnovali tématu „Žížalí svět“. Pracovali jsme s encyklopediemi a využívali jsme interaktivní televizi pro práci s obrázky, veselé zpívání a pohybovou skladbu – ŽÍŽALY. V DÍLNIČCE děti tvořily žížaly z kaštánků a počítaly žížalí články, měřily „žížaly“ a opisovaly čísla dle předlohy na skládacím metru. V centru ŠKOLIČKA hledaly písmena a skládaly slovo „žížala“ dle předlohy pomocí kolíčků. Využily také didaktickou skládačku „Žížaly“ a tématické destičky LOGICO. V centru KOSTIČKA děti stavěly žížalí cestičky pomocí kuličkové dráhy a stavebnic. Ve výtvarném koutku si děti procvičily jemnou motoriku při stříhání a proplétání žížal trávou nebou hlínou. Na školní zahradě jsme hledali žížaly a pozorovali jsme je pod mikroskopem. Několik jsme si jich vzali na pozorování také do třídy.
Zkrátka žížalí svět nás provázel na každém kroku, při všech činnostech a dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavostí 🙂

V pátek nás navštívila paní Kmentová ze společnosti Plastia, která nám přinesla kalifornské žížaly a společně s dětmi nám pomohla založit školní kompostér. Nejprve děti nastříhaly podestýlku z kartonu, kterou poté zvlhčily vodou. Pak už se do kompostéru nasypaly kalifornské žížaly smíchané s hlínou a na první krmení bylo použito jablíčko, paprika a slupky z okurek. Novému žížalímu domečku jsme našli místo ve vestibulu naší MŠ, kde do něho budou moci nahlédnout děti i rodiče. Krmení žížal budeme zajišťovat v MŠ společně s dětmi a povedeme si žížalí deník, který nám založila a předala paní Kmentová.

Ještě jednou děkujeme společnosti Plastia za domácí kompostér a paní Kmentové za pomoc při jeho založení, za zajímavé besedy pro děti a také za další dárečky pro naší MŠ – krmítko pro ptáčky, barevné květináčky a plastové zápichy.

 


MŠ Santiniho – „Pojďte si hrát a zavzpomínat!“

V úterý 3.10.2017 jsme otevřeli dveře naší MŠ všem rodičům a sourozencům našich dětí. Pozvali jsme je, aby se lépe seznámili s prostředím, ve kterém jejich děti tráví čas a hlavně, aby si společně s dětmi pohráli, prohlédli si jejich oblíbené hračky v MŠ a možná také zavzpomínali na léta, kdy sami chodili do školky. Rodiče i děti měli možnost nahlédnout do starých kronik a prohlédnout si fotoalba. Bylo to příjemné a milé setkání a už teď se těšíme na další 🙂

 


MŠ Santiniho – Máta, šalvěj, meduňka, to je naše bylinka!

Podzim je za dveřmi a tak je třeba postarat se o naše bylinkové a zeleninové záhonky. Ostříhali jsme bylinky, které se nám od jara krásně rozrostly, navázali jsme je do kytic a rozvěsili v šatnách naší MŠ na usušení. Teď nám hezky voní a v zimě si pochutnáme na dobrém bylinkovém čaji.
Také postupně sklízíme mrkvičku, kterou si pak s chutí sníme při odpolední svačince.

 


Logopedické vady a vývoj řeči u dětí

Vážení rodiče,

dne 14.9.2017 se uskuteční tematické setkání s Mgr. Lenkou Bínovou na téma „Logopedické vady a vývoj řeči u dětí“. Setkání proběhne od 15 hodin na MŠ Srdíčko, Vančurova 14.

Zveme rodiče ze všech MŠ i všechny další zájemce, které toto téma zajímá.

Pozvánka

Mgr. Iveta Klusáková
ředitelka MŠ Žďár na Sázavou


MŠ Santiniho – Nová cesta

Milí rodiče,
prázdniny jsou za námi. Doufáme, že jste měli možnost prožít je s těmi, které máte rádi, mohli jste navštívit místa, kde se cítíte dobře a využili letní čas k odpočinku a získání potřebné energie.

Nám učitelkám velmi pomohl na konci prázdnin čtyřdenní akreditovaný seminář s názvem Osobnostně sociální rozvoj pedagogů mateřských škol, kterým nás provedla psychoterapeutka a lektorka z Prahy Mgr. Květa Hrbková.

Zabývaly jsme se:

  • Sebepoznáním a prevencí syndromu vyhoření
  • Týmovou spoluprácí
  • Asertivitě
  • Time-managementu

Paní lektorka nám poskytla pocit bezpečí, jistoty, naplnila naše potřeby a nasměrovala nás na „novou cestu“ – pohodový začátek s novou energií k práci, ke změnám a hezkým vztahům.

Touto cestou chceme paní Mgr. Květě Hrbkové ještě jednou moc poděkovat za velmi příjemná společná setkání a věříme, že tuto pozitivní energii budeme moci předat i vám. Ať už prostřednictvím úsměvu, porozumění a nebo připravit dětem takové prostředí, ve kterém se budou cítit bezpečně a šťastně.

Dovolte nám citovat úryvek z knihy Prorok, ze které nám četla paní lektorka:

„A já pravím, že život je skutečně temnotou, není-li v něm úsilí,
a veškeré úsilí je slepé, není-li spojeno s poznáním,
a všechno poznání je marné, není-li spojeno s prací,
a všechna práce je planá, není-li spojena s láskou.
Když pracujete s láskou, spojujete se sami se sebou, jeden s druhým a s Bohem.

Těšíme se na Vás a na Vaše děti a budeme se snažit vždy pracovat s láskou 🙂

kolektiv MŠ Santiniho


MŠ Santiniho – Když na loukách kvetou kopretiny, těšíme se všichni na prázdniny!

Milí rodiče,
školní rok 2016/2017 končí ….
Přejeme Vám i Vašim dětem krásné prázdniny plné sluníčka a pohody,
nezapomenutelná dobrodružství, báječné nápady, úžasné výlety, dovádění u vody,
nové kamarády a také odpočinek.

Rodičům děkujeme za skvělou spolupráci a těšíme se opět v září 🙂

Na vás starší šesti let, čeká nový školní svět!
Tak ať se vám ve škole líbí a prožíváte radost z nového poznávání a učení.
Těšíme se, až za námi přijdete se svým prvním vysvědčením 🙂

kolektiv MŠ Pastelka


MŠ Santiniho – Hurá na Pilák!

V úterý 27.6.2017 jsme si zašli na Pilák. Prošli jsme celý areál, pohráli jsme si na hřišti, zaběhali jsme si „v lese na honěnou“ a nechybělo ani občerstvení a společné focení.

 


MŠ Santiniho – To je přece letní hit, zmrzlinou se ochladit!

Máme krásné letní počasí, blíží se konec školního roku a to je nejlepší čas zajít na skvělou zmrzlinu do cukrárny U TŘÍ HVĚZD. Moc jsme si pochutnali 🙂