Úvodní stránka   Ze školek   MŠ Pastelka

MŠ Pastelka

MŠ Santiniho – EKOABECEDA – O Červené Karkulce aneb potraviny jíme a nevyhodíme!

V týdnu od 5.3.2018 jsme se s dětmi věnovali dalšímu Ekotématu.
Tentokrát jsme přemýšleli o důležitosti potravin, jaké je třeba preferovat a proč.
Děti se seznámily s různými druhy zpracování potravin a možnostmi,
jak lze omezit plýtvání s potravinami.
Všechno to začalo známou pohádkou O červené Karkulce,
kterou jsme si s dětmi připomněli a hlavně s radostí zahráli
a přemýšleli jsme, co bychom přinesli babičce my, aby byla brzy zdravá.

K různým hrám a aktivitám jsme používali obrázky, ale nechyběly ani pravé potraviny,
které děti společně s rodiči koupili v obchodě. Mohli jsme je tedy vnímat všemi smysly.

Nejvíce jsme zapojili tentokrát čich a chuť 🙂 při společných přípravách pokrmů. Děti si během týdne vyzkoušely připravit slaný koláč se špenátem, banánovou bábovku, pudink, ke kterému ochutnaly výbornou vánočku a nechyběla ochutnávka těstovin. Vždy se domluvily na spolupráci s paní kuchařkou, která jim ochotně a ráda pomohla s přípravou.

Slaný koláč se špenátem

Banánová bábovka

Malinovo – vanilkový pudink s vánočkou

Těstoviny

Uvědomili jsme si, že potraviny nenajdeme pouze v obchodě, ale že si je můžeme vypěstovat i na zahrádce. Že nemáte zahrádku? Tak si ji můžete vyrobit jako my, z plat od vajec. Děti do nich nasypaly hlínu a zasely semínka řeřichy. Teď už budeme jen zalévat a pozorovat, kdy se nám zahrádka zazelená a těšit se na první ochutnávku 🙂

Děti se také seznámily s pojmy DATUM SPOTŘEBY a MINIMÁLNÍ TRVANLIVOST.
Společně jsme cestovali i do Afriky, abychom si připomněli, že ve všech zemích není samozřejmostí pestrá a bohatá strava a uvědomili jsme si, že potraviny jsou opravdu cenné.
Chcete šetřit potravinami s námi? Zde jsou naše tipy, jak na to 🙂

A když se vám náhodou stane, že nestihnete sníst všechno pečivo, které jste nakoupili, usušte ho a připravte hostinu pro zvířátka. My jsme mysleli na kačenky a labutě 🙂

 


MŠ Santiniho – Ohlédnutí za OLYMPIÁDOU!

Před pár dny skončila pravděpodobně největší sportovní událost roku.
Řeč je o Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu a opravdu bylo na co koukat.
V Pastelce to také žilo olympiádou.

Probíhaly přípravy sportovního vybavení
– děti se seznámily se správným používáním lyží, snowboardu, bruslí,……

Společnými silami děti vytvořily vlastní symbol olympijských her – sněhuláka OLYMPÍKA
a vyráběly olympijské ohně a české vlajky, aby byly připraveny na zahajovací ceremoniál,
který se uskutečnil v pátek 9.2.2018.

S dětmi jsme si povídali o jednotlivých zemích, které symbolizují barvy na olympijských kruzích – využili jsme mapy, glóbus a různé skládačky, hry a tvořivé činnosti.

O radost z prožívání olympijských her jsme se chtěli podělit i s rodiči
a tak jsme připravili ve čtrvtek 22.2.2018 společnou odpolední akci v sokolovně na ulici Dvorská. Ani zde nechyběl zahajovací ceremoniál se zapálením olympijského ohně
a složení olympijského slibu.

Pak už si děti i rodiče mohly vyzkoušet různé sportovní disciplíny – hokej, biatlon, curling…

V závěru proběhlo společné rozloučení s olympijskými hrami
a slavnostní předání medailí a diplomů.
V Pchjongčchangu se rozdalo 102 sad medailí.
U nás jich nebylo rozdáno tolik, ale za to byly všechny zlaté 🙂

Pokud bychom měli říct, co si myslíme o letošních hrách v Pchjongčchangu a v naší školce PASTELKA, tak to řekneme jedním slovem – paráda! Moc jsme si to užili a uchvátili nás ceremoniály a úspěchy sportovců, kterým tímto ještě jednou gratulujeme 🙂


MŠ Santiniho – A máme tu karneval, kdopak asi přijde k nám?

Ve středu 14.2.2018 v dopoledních hodinách se v naší MŠ konal KARNEVALOVÝ REJ. Díky krásným a zajímavým látkám a různým materiálům se děti mohly proměnit v úplně někoho nebo něco jiného. Podívejte se, jak jim to slušelo 🙂

Byl to den plný radosti, tance a her a také jsme si pochutnali na skvělých koblihách.

 


MŠ Santiniho – EKOABECEDA – O Popelce, aneb aby šaty dlouho sloužily!

Od 5.2.2018 probíhal v naší MŠ EKO projekt k tématu OBLEČENÍ, během kterého si děti ujasnily, z čeho jsou vyrobeny oděvy a obuv, seznámily se s různými materiály, z nichž jsou oděvy vyrobeny, získaly představu, jak je třeba se o ně starat, aby se mohly dlouhodobě využívat, případně na konci doby použitelnosti je využít jiným způsobem, či recyklovat. Téma bylo uvedeno pohádkou O Popelce, při které jsme využili interaktivní televizi ke krátkým ukázkám, aby děti mohly vidět rozdíly mezi oblečením Popelky a princezen.
Vše bylo samozřejmě propojeno hrou a skupinovými činnostmi v centrech aktivit. Děti vytvořily hadrovou panenku, postavily z plastových kostek skříň na šaty, hrály námětové hry Na prodavačky oděvů a látek, Na ševce, Na princezny,….

Děti si měly možnost osahat různé látky, sledovaly vzor a strukturu a vybraly si tu, která se jim líbila. Přemýšlely, co by si z ní nechaly ušít. Společně jsme přemýšleli, co je třeba dělat, aby nám oblečení dlouho vydrželo a sepsali jsme několik bodů pro naše rodiče. Děti se seznámily s výrazy záplata, jehla, náprstek, nit, uzlík a vyzkoušely si šití. Hráli jsme i pohybovou aktivitu JEHLA, NIT, UZLÍK.
Povídali jsme si o tom, že na každou příležitost se nosí jiné oblečení, které je vyrobeno z různých materiálů, a že i v každé zemi se nosí trochu jiné oblečení – procestovali jsme celý svět s pomocí glóbusu a atlasu světa.

Nechyběla Kimova hra a také praktické činnosti – rychlé převlékání a skládání oblečení. Užili jsme si pyžamovou párty, kdy jsme se všichni převlékli do pyžam, své oblečení jsme si pořádně „vyprali“ a pověsili na šňůru. Než nám „vítr osušil vyprané prádlo“, stihli jsme si udělat ranní pyžamovou rozcvičku při hudbě. Byl to takový den trochu naruby a moc se nám líbil 🙂

 


MŠ Santiniho – Co dělat, když se ztratím?

Tak nad touto otázkou se děti zamýšlely společně s paní strážnicí Pálkovou v pondělí 12.2.2018 v naší MŠ. Nechyběly praktické životní situace a důležitá upozornění!

 


MŠ Santiniho – Tajný život mazlíčků

Ve čtvrtek 8.2.2018 jsme s dětmi využili pozvání a jeli se podívat do našeho nově zrekonstruovaného kina. Cestou jsme si užívali krásu zimy a čerstvě napadlého sněhu.
Nejprve jsme si prohlédli vstupní halu, kde jsme si také snědli svačinu. Pak už jsme se šli posadit do pohodlných sedaček a s úsměvem, někdy i s pocitem překvapení či obav, jak to všechno dopadne, jsme se zaujetím sledovali film o čtyřnohých miláčcích.

 


MŠ Santiniho – EKO vycházka

Dnes jsme s dětmi využili krásného slunečného počasí a vydali jsme se procházkou k nejbližšímu červenému kontejneru na baterie a drobné elektrospotřebiče. Od ledna jsme totiž ve školce vytvořili sběrné místo použitých baterií. Děkujeme všem rodičům i dětem, že tříděním baterií chrání naši přírodu.

 


MŠ Santiniho – Přichází tání, OLAF se sklání :-(

Když napadl sníh, hned jsme si s radostí postavili sněhuláka OLAFA.
Každý den od té doby pozorujeme změny počasí a také, co dělá obleva s naším kamarádem OLAFEM. Drží se statečně, ale už nám asi dlouho nevydrží 🙁

 


MŠ Santiniho – EKOTÝM

Ve čtvrtek 25.1.2018 odpoledne se již podruhé sešel EKOTÝM naší mateřské školy, který je složen z dětí, rodičů a pedagogů. Hned v úvodu dostaly děti za úkol roztřídit odpadový materiál do správných kontejnerů. V lednu jsme se tomuto tématu věnovali v MŠ a tak nás zajímalo, zda si o tomto tématu povídali a třídili odpad i ve svých rodinách. Seznámili jsme rodiče s dalším plánem činností na únor a březen. Společně jsme přemýšleli, co bychom mohli v naší MŠ zlepšit a co nového vyzkoušet v tématech JÍDLO, VODA, ODPADY a PROSTŘEDÍ MŠ. Děkujeme rodičům za zájem o tato témata, za dobré nápady a jejich čas a těšíme se na další setkání 🙂

 


MŠ Santiniho – Ať si mrzne, ať je zima, zimní sporty, ty jsou prima!

Od pondělí 22.1.2018 jsme si v naší MŠ s dětmi povídali o zimním sportování. Děti se seznámily s novými říkankami k pohybovým hrám a s veselou písní SPLAŠENÁ LYŽE. Pracovali jsme s tématickými obrázky, sdíleli se, využívali jsme interaktivní televizi pro ukázky zimních sportů a starší děti vyplňovaly pracovní listy. Zjistili jsme, že máme mezi sebou začínajícího hokejistu, který nám přinesl ukázat svůj dres. Trénovali jsme rychlost a obratnost při oblékání a pohybových hrách ve třídě, ke kterým jsme využívali papírové sněhové koule.

V centru BARVIČKA děti pracovaly s barvami a kreslily obrázky na téma ZIMNÍ SPORTY. Mladší děti obrázky sportovců vymalovaly, vystříhly a nalepily. Děti ze třídy Motýlek si vyrobily papírové brusle. V centru KOSTIČKA postavily děti lyžaře, sáně a další sportovce a jejich sportovní potřeby.

Všichni jsme se moc těšili na středu 24.1.2018 na ZIMNÍ SPORTOVÁNÍ s rodiči.
Dopoledne jsme s dětmi připravili bobovou a sáňkařskou dráhu a naše asistentka Pavlínka připravila lyžařskou stopu pro malé lyžaře.

Odpoledne děti i odvážní rodiče dostali startovací čísla a společně jsme si protáhli a zahřáli svaly při zimní honičce. Připomněli jsme si pravidla férového sportování a složili jsme SLIB SPORTOVCŮ. Pak už následoval nástup na START a s chutí do závodění dle možností a svých sil 🙂

Našli se i dva šikovní malí lyžaři, kteří statečně projeli lyžařskou stopu. Gratulujeme 🙂

A po zdravém a veselém sportování čekaly na děti odměny a párkování 🙂